5 rad jak kadrować w fotografii architektury

Architektura jako dziedzina sztuki otacza nas większość czasu, codziennie mijamy ciekawe miejsca lub budynki, którym chcąc je uchwycić na zawsze, robimy zdjęcia. A może zobaczymy budynek, który widzimy codziennie w drodze do pracy w niecodziennym świetle, skąpany w promieniach słońca i zechcemy uwiecznić tę chwilę. Dla tych momentów warto nauczyć się trochę podstaw o fotografii architektury.

Sprzęt

Dwie najważniejsze części aparatu do fotografowania architektury, oprócz oczywiście body:) to obiektyw szerokokątny i statyw.
Obiektyw szerokokątny z ogniskową zamykającą się w ramach 4,5- 30mm. Charakteryzuje się szerokim kątem widzenia(powyżej 60 stopni, czyli może być nawet 180, co przekracza kąt widzenia ludzkiego oka!) i dużą głębią ostrości, która przyda się przy wyłapywaniu np. detalu na fasadzie.
Statyw sprawdza się dobrze kiedy chcemy ustawić dłuższy czas naświetlania, ekspozycję i wysoką czułość, przy trudniejszych warunkach pogodowych np. nocą jaki i świadomym kadrowaniem.

Kolejną mogącą się przydać rzeczą jest filtr polaryzacyjny – jest to nakładka na obiektyw, która redukuje odbicie światła od powierzchni niemetalicznych.

Perspektywa

To zmora fotografa-amatora, sposobów aby ją okiełznać i wykorzystać jest wiele. Zacznijmy od najprostszego czyli wykorzystanie obiektywu szerokokątnego i odsunięcie się od budynku. W ten sposób budynek na zdjęciu nie będzie wyglądał jak startująca rakieta ani nie będzie się nam walił na głowę;)

Kolejnym sposobem jest uchwycenie budynku stojąc dokładnie równolegle do jego fasady, również można się w tym celu odsunąć, albo wejść do budynku z naprzeciwka i z okna zrobić zdjęcie.
Jeszcze następnym są poprawki perspektywiczne w photoshopie lub innej aplikacji, ale o tym już w innym artykule:)

Odsuwanie się od obiektu daje zwykle dobre efekty, możecie to zobaczyć na surowych zdjęciach budynku- Rondo 1, który jest zlokalizowany w Warszawie, przy Rondzie Onz. Aby pokazać wam czy warto się odsuwać wypróbowałam kilka odległości, z czego ostatnia jest już prawie 1km dalej, tuz obok Fabryki Norblina.

Oczywiście, każda zasada ma swoje wyjątki, niektóre budynki aż proszą żeby sfotografować je od dołu, żeby mogły pokazać się w swojej całej okazałości. Tak jest w przypadku budynku- Mennica Legacy Tower, który dumnie prezentuje swoją ciekawą fasadę widzianą od dołu

Dodaj komentarz