Histogram, co to jest i jak to wykorzystać?
Czy przy robieniu zdjęć przez przypadek natknęliście się na histogram, albo sami próbowaliście go ogarnąć? I ten wykres wydał wam się zbyt trudny albo niezrozumiały? Pozwól ze wytłumaczę tutaj do czego służy, czym jest, jak się go używa i jak nad nim zapanować!
Zacznijmy od tego że jest to wykres przedstawiający liczbę powtórzeń jakiegoś zjawiska na określonym zbiorowości lub danych. Znajduje on zastosowanie w wielu różnych dziedzinach ale w tym artykule skupimy się oczywiście na jego zastosowaniu w fotografii.
Dla zdjęć, określa on rozkład jasności na zdjęciu- od czerni, przez półtonowy do bieli. Wyrażany jest w 256 stopniach szarości. Oś pozioma oznacza wartości jasności a pionowa ilość pikseli o danej wartości.
Histogram wykorzystujemy do analizy ekspozycji zdjęć, a jeśli jest odpowiednio dobrany to osiągniemy dobrą ekspozycje i szeroki zakres szczegółów.
Najlepiej kiedy robimy zdjęcie utrzymywać wszystkie „słupki” na podobnych wysokościach aby zdjęcie nie było ani przyciemnione ani zbyt jasne. Teraz przeanalizujmy sobie przykłady
Jak wykorzystać histogram
Jeśli słupki są najwyższe po lewej stronie zdjęcia to oznacza że zdjęcie może być za bardzo przyciemnione. Aparat nie zarejestruje wszystkich szczegółów cieni, które jest w stanie. Jeśli takie przyciemnienie zdjęcia nie jest pożądanym efektem możemy wpuścić do aparatu więcej światła przez zwiększenie wartości ISO bądź wydłużając czas otwarcia migawki.
Kulminacja najwyższych słupków po prawej stronie oznacza, że zdjęcie jest prześwietlone. I jeśli nie jest to zamierzony efekt (kiedy taki stosować opiszemy w innym artykule) to warto zmniejszyć ilość wpłacanego światła. Możecie to zrobić poprzez zmniejszenie wartości ISO, zwężenie przysłony i krótsza ekspozycję.